Resultater fra
Landshingstekåringen lørdag den 2. marts 2019 i Randers
3-års
hingste
Rangstrupgårdes
Omega fra Henrik Jessen, Aggerskov.
Stang159 Bånd 169 Gjord 215 Pibe
31
10.9.9.10.9. 8.8. 9.10. 10. Kåringskarakter 10
Bedste projekthingst. Guldmedalje.ærespræmie.
Stallone fra
Hanne og Jørgen Elkjær, Sørup.
Stang 163.Bånd 173 Gjord 220 Pibe
29
10.9.9.9.9. 8.8. 8.9.
9. Kåringskarakter 9
Sølvmedalje ærespræmie.
Cornelius fra
Helle Dalsgaard, Ullits.
Stang155 Bånd 166 Gjord 215 Pibe 27
8.9.8.9.9. 7.8. 9.8.
9. Kåringskarakter 9
Sølvmedalje, ærespræmie, mønstringspræmie fra Hestens Værn,
lydighedstest for slæde bestået med 108 Point
Ludvig fra Jørgen
Elkjær, Sørup.
Stang 157 Bånd 168 Gjord 209 Pibe
27
9.9.8.8.8. 8.7. 9.9.
9. Kåringskarakter 9
Sølvmedalje, Ærespræmie
Hedevangs Lurifax fra Jørgen Elkjær, Sørup
Stang 160 Bånd 170 Gjord 210 Pibe
30
10.8.8.8.8. 8.8. 7.8.
8. Kåringskarakter 8
Ærespræmie.
Magnum fra Henrik
Jessen, Agerskov
Stang 159 Bånd 169 Gjord 218 Point
30
10.9.8.9.8. 8.7. 7.8.
8. Kåringskarakter 8
Mellergårds
Frede fra Jens Peter Olesen, Hirtshals.
Stang 157 Bånd 168 Gjord 208 point
29
9.9.8.8.8. 8.7. 7.8.
8. Kåringskarakter 8
Ærespræmie
Lydighedstest for lange liner bestået med 104 point
Apollo fra Lene
og Henning Kristensen, Viborg.
Stang 153 Bånd 164 Gjord 213 Point
30
8.8.8.8.8. 7.8. 8.8.
8. Kåringskarakter 8
Ærespræmie
Mosegaardens
Jonathan fra Niels Holger Fisker, Nibe.
Stang 153 Bånd 163 Gjord 203 Pibe
29
8.8.8.8.7. 8.7. 8.8.
8. Kåringskarakter 8
Malik fra
Christina Matson og Jacob Gnistrup,
Præstø
Stang 158 Bånd 168 Gjord 207 Pibe
28
9.8.8.8.8. 6.7. 8.8.
8. Kåringskarakter 8
Bølle Bob fra
Steen Andersen, Hobro.
Stang 158 Bånd168 Gjord 209 Pibe
30
9.8.8.8.8. 7.7. 7.8.
8. Kåringskarakter 8
Thorups Arve fra
Henrik Jessen, Agerskov
Stang 159 Bånd 170 Gjord 206 Pibe
30
10.8.8.8.7. 7.7. 8.7.
8. Kåringskarakter 8
Stokholts
Kavi fra Elly Jørgensen, Fjenneslev
Stang 152 Bånd 163 Gjord 199 Pibe
28
7.8.8.8.7. 7.8. 8.8.
8. Kåringskarakter 8
Vinder af lydighedstest for slæde bestået 126 point.
Bedste soignering. Ærespræmie.
Mosegaardens
Golf fra Niels Holger Fisker, Nibe
Stang 155 Bånd 166 Gjord 204 Pibe
29
8.8.8.8.7. 8.7. 7.8.
8. Kåringskarakter
8
Mosegaardens
Hamlet fra Helle og Per Thomsen Ulstrup
Stang 160 Bånd 171 Gjord 210 Point
30.
10.8.8.9.8. 6.7. 7.6.
8. Kåringskarakter 8
Sylvester fra
Dorthe Zetterlund, Herfølge
Stang 152 Bånd 162 Gjord 207 Pibe
30
7.8.8.8.7. 7.7. 8.8.
8. Kåringskarakter 8
Lydighedstest for lange liner bestået 85 point
SDR. Dams TARSAN
fra Harry Dam, Sæby
Stang 153 Bånd 164 Gjord 208 Pibe
29
8.8.8.8.8. 6.7. 7.7.
8. Kåringskarakter 8
LL. Engesvangs
Klaus fra Aase Og Harald Hansen, Bedsted Thy
Stang 160 Bånd 170 Gjord 209 Pibe
29
10.7.8.7.7. 7.7. 7.7.
8. Kåringskarakter 8
Lydighedstest under rytter bestået 96 point
Nuler
fra Helle Bjerrum, Skærbæk
Stang 154 Bånd 165 Gjord 208 Pibe
30
8.7.8.8.7. 7.6. 6.7.
7. Kåringskarakter 7
Vejrhøjgårds
Cæsar fra Gert Knudsen, Nørager
Stang 151 Bånd 161 Gjord 202 Pibe
28
7.7.8.8.7. 7.6. 6.5.
7. Kåringskarakter 7
Lydighedstest for slæde bestået 123 point, Ærespræmie
Ældre
hingste
Verner Vestdal fra Jan Knudsen, Odense.
Stang 156 Bånd 166 Gjord 205 Pibe
31
9.8.8.8. 7.8. 7.8. Kåringskarakter 8
Lydighedstest for slæde bestået 117. point
Publikumsvinder Rangstrupgårdes Omega mønstret af Henrik
Jessen
Vinder af mønstring Maia Holmstrand med Cornelius